SEARCH MENU CLOSE
Centrum asistované reprodukce, Praha
Close Image
Centrum asistované reprodukce, Praha
Články

Češka Republika: Lider u etici i bezbednosti donacije jajnih ćelija i sperme

19.9.2024 · 2 min čtení
Češka Republika: Lider u etici i bezbednosti donacije jajnih ćelija i sperme thumbnail

Češka Republika se smatra liderom u oblasti bezbedne i etičke donacije jajnih ćelija i sperme. Naša klinika Europe IVF vodi računa o poštovanju ovih visokih standarda, što obezbeđuje pouzdan i siguran proces za sve učesnike. Pročitajte više o tome kako osiguravamo bezbednost i etiku u svim koracima donacije i saznajte zašto je Češka Republika na vrhu ove oblasti.

Češka Republika ima razrađen pravni okvir koji reguliše donaciju jajnih ćelija i sperme, sa naglaskom na anonimnost, bezbednost i etički tretman doniranih reproduktivnih ćelija, što značajno povećava pouzdanost i kredibilitet procesa u poređenju sa nekim drugim evropskim jurisdikcijama koje mogu imati blaža pravila. Donacija jajnih ćelija i sperme u Češkoj Republici je anonimna i dobrovoljna.

Državni zavod za kontrolu lekova (SÚKL) u Češkoj Republici igra ulogu nacionalnog regulatora u oblasti lekova, medicinskih sredstava i asistirane reprodukcije, uključujući donaciju jajnih ćelija i sperme. SÚKL mora ispunjavati stroge standarde i regulative utvrđene kako češkim, tako i evropskim zakonodavstvom.

Zakonodavstvo je strogo i obezbeđuje visoke standarde bezbednosti i kvaliteta, postavljajući stroge uslove za donaciju, uključujući obavezne zdravstvene i genetske preglede donora.

Mi u klinici Europe IVF koristimo isključivo sopstvenu bazu podataka donorki i donora za programe sa svežim gametama. Ne kupujemo jajne ćelije niti spermatozoide. Svi naši donori i donorke su procenjeni i provereni prema zakonom propisanim bezbednosnim standardima.

Imamo jednu od najvećih baza podataka i skladišnih rezervi u Češkoj Republici. Sopstveni kriosklad obezbeđuje maksimalnu kontrolu nad laboratorijskim okruženjem.

Istovremeno se pridržavamo najviših etičkih standarda, pružajući sveobuhvatne usluge u oblasti plodnosti i nudeći povoljno okruženje za tehnologije asistirane reprodukcije.

Poređenje sa ostalim zemljama

U nekim evropskim zemljama regulativa u vezi sa donacijom sperme i jajnih ćelija može biti manje stroga, posebno kada je u pitanju praćenje i kontrola kvaliteta. Češki sistem, za razliku od toga, naglašava strogu regulaciju i kontrolu, čime se minimizuje rizik od sličnih problema.

SÚKL se ističe strogim kontrolnim mehanizmima i pažljivim praćenjem procesa povezanih sa donacijom i upotrebom ljudskih tkiva i ćelija. U poređenju sa nekim drugim evropskim zemljama, regulativa SÚKL-a često se smatra strožom, jer ima širok opseg ovlašćenja, za razliku od zemalja gde su ovlašćenja podeljena između više institucija.

Nemačka
U Nemačkoj su ovlašćenja podeljena između BfArM (Federalni institut za lekove i medicinska sredstva) za lekove i medicinska sredstva i PEI (Paul-Ehrlich-Institut) za biomedicinu i asistiranu reprodukciju.

Francuska
ANSM (Nacionalna agencija za bezbednost lekova i medicinskih proizvoda) reguliše lekove i medicinska sredstva, dok Agencija za biomedicinu nadgleda asistiranu reprodukciju.

Velika Britanija
MHRA (Agencija za regulaciju lekova i zdravstvenih proizvoda) ima slične ovlasti kao SÚKL u oblasti lekova i medicinskih sredstava, ali nadzor nad asistiranim reprodukcijom vrši specijalizovano telo HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority).

Švajcarska
Swissmedic: Švajcarska agencija za terapeutske proizvode reguliše lekove i medicinska sredstva, dok FOPH (Federalna kancelarija za javno zdravlje) postavlja pravila za asistiranu reprodukciju.

Belgija
FAMHP (Federalna agencija za lekove i zdravstvene proizvode) reguliše lekove i medicinska sredstva, dok je koordinacija asistirane reprodukcije poverena Federalnom savetu za medicinski asistiranu reprodukciju.

Holandija
CBG-MEB (Odbor za evaluaciju lekova) brine o lekovima, dok IGJ (Inspekcija za zdravstvenu zaštitu i omladinu) reguliše asistiranu reprodukciju.

Italija
AIFA (Italijanska agencija za lekove) brine o lekovima, dok Ministarstvo zdravlja nadgleda asistiranu reprodukciju.

Čtěte dál

Další články

Reprodukční imunologie: Nová naděje pro páry bojující s neplodností thumbnail 3 min čtení · Články

Reprodukční imunologie: Nová naděje pro páry bojující s neplodností

Neúspěšné otěhotnění může mít spoustu důvodů, ale pokud vás trápí  chronické gynekologické záněty nebo patříte mezi lidi trpící celiakií, může vám pomoci relativně nový obor - reprodukční imunologie. Ten dokáže odhalit souvislosti mezi imunitním systémem a plodností a může přinést naději a řešení pro páry, kterým se dlouhodobě a bez zjevných příčin nedaří otěhotnět.

Reproduktionsimmunologie: Neue Hoffnung für Paare mit unerfülltem Kinderwunsch thumbnail 2 min čtení · Články

Reproduktionsimmunologie: Neue Hoffnung für Paare mit unerfülltem Kinderwunsch

Schwierigkeiten, schwanger zu werden, können viele Ursachen haben. Wenn Sie unter chronischen gynäkologischen Entzündungen leiden oder an Zöliakie erkrankt sind, könnte ein relativ neues Fachgebiet – die Reproduktionsimmunologie – eine Lösung bieten. Dieses spezialisierte Gebiet kann Zusammenhänge zwischen dem Immunsystem und der Fruchtbarkeit aufdecken und bietet Hoffnung und Lösungen für Paare, die über einen längeren Zeitraum ohne ersichtlichen Grund nicht schwanger werden können.

Reproductive Immunology: A New Hope for Couples Struggling with Infertility thumbnail 2 min čtení · Články

Reproductive Immunology: A New Hope for Couples Struggling with Infertility

Struggling to conceive can stem from various causes, and if you suffer from chronic gynecological inflammation or conditions like celiac disease, a relatively new field—reproductive immunology—might offer a solution. This specialized area can uncover links between the immune system and fertility, providing hope and solutions for couples who have been unable to conceive for an extended period without any apparent cause.

Zeptejte se

Zeptejte se naší koordinátorky na cokoliv, co vás zajímá

Contact Icon
Poradíme vám Napište nám Ozveme se do následujícího pracovního dne
Help Line Lady
nebo zavolejte koordinátorce +420 257 225 751 on-line Po-Pá 8 - 16:00 hodin